прямой эфир как смотреть наши услуги события телепрограмма контакты вход

Таємниче цунамі в космосі

Пятница, 09 Июля

Чорні діри можуть викликати небезпечні хвилі газів і випромінювань

Таємниче цунамі в космосі
Ці цунамі можуть поширюватися на відстань до 10 світлових років. Вчені вважають, що ці надмасивні чорні діри були створені одночасно з галактикою, в якій вони знаходяться.

Коли землетруси і підводні виверження вулканів розганяють великий обсяг води, хвилі утворюють цунамі, які сіють хаос в прибережних регіонах. Вчені виявили аналогічний барабанний бій масивних хвиль, що формуються за межами нашої планети, глибоко в космосі, в набагато більших масштабах, викликаних чорними дірами.

Використовуючи комп'ютерне моделювання, астрофізики показали, що структури, схожі на цунамі, можуть формуватися в набагато більших масштабах з газу, що виходить з-під гравітаційного тяжіння надмасивних чорних дір. Дослідники вважають, що в деяких чорних дірах можуть перебувати найбільші цунаміподобние структури у Всесвіті.

Вчені виявили чорну діру в центрі майже кожної галактики, і в даний час проводяться дослідження, щоб з'ясувати, чи не є ці темні маси джерелом енергії для галактик. Наша власна галактика Чумацький Шлях також має чорну діру, яка відповідає розташуванню Стрільця А.

Як формується космічне цунамі?

Нові симуляції є частиною досліджень щодо вирішення проблеми, яка описує, як чорні діри спотворюють своє оточення навіть на відстані десятків світлових років.

Відповідно до Nasa, коли чорна діра з масою понад мільйон Сонць харчується матеріалом з навколишнього диска в центрі галактики , така система називається "активним галактичним ядром". Ці активні галактичні ядра мають масивні струменя на своїх полюсах, які неймовірно яскраво світять в рентгенівських променях.

Чорна діра утворюється в результаті смерті зірки з таким високим гравітаційним полем , що матерія стискається в маленьке простір під нею.
Моделювання показує, що на відстані, де надмасивна чорна діра втрачає зв'язок з свою навколишньою матерію, відносно холодна атмосфера диска, що обертається може утворювати хвилі, схожі на поверхню океану. При взаємодії з гарячими вітрами (які можуть бути в 10 разів гарячіші за сонячні) ці хвилі можуть перетворюватися в спіралеподібні вихрові структури, які можуть досягати висоти 10 світлових років над диском, що більш ніж в два рази перевищує відстань від Сонця до найближчої зірки, яке становить трохи більше 4 світлових років.

"Ці хмари в десять разів гарячіші поверхні Сонця і рухаються зі швидкістю сонячного вітру, так що це досить екзотичні об'єкти, через які не хотілося б пролітати на літаку", - говорить провідний автор дослідження Тім Уотерс.
Комп'ютерне моделювання показує, що ці явища будуть дуже великими, в масштабі світових років ".
Зараз вчені планують направити телескопи і глобальні обсерваторії в небо для спостереження за такими надмасивними чорними дірами. Хоча жоден супутник на орбіті в даний час не може підтвердити нові результати, рентгенівська обсерваторія "Чандра" і XMM-Newton Європейського космічного агентства (ESA ) виявили плазму поблизу активних галактичних ядер.

так же читайте:

Україна фінішувала на Всесвітніх іграх-2022 з найкращим в історії результатом! Як сім'я з Бородянки пережила російську окупацію Юрій Зозуля: проект «Війна впритул» створений для фіксації руйнувань війни Герої нашого спорту - Артур Булигін закрыть